Co to jest Screen?
Rolety Screen marki ReflexSun zabezpieczają przed nadmiernym przenikaniem promieni słonecznych do pomieszczeń i ich ponadnormatywnym nagrzewaniem, bez ograniczenia widoczności na zewnątrz, dzięki temu zapewniają równocześnie optymalne oświetlenie.
Zapobiegają powstawaniu efektu cieplarnianego, co przyczynia się do poprawy komfortu termicznego w pomieszczeniach. Znacząco również ograniczają koszty związane z klimatyzacją pomieszczeń.
Stosowane w roletach, tkaniny techniczne typu Screen, pochłaniają i odbijają od 70% do 95% promieniowania słonecznego.
W celu uzyskania maksymalnych efektów i aby rolety spełniały wymienione funkcje, powinny być w miarę możliwości montowane na zewnątrz zasłanianej powierzchni.
Rolety ReflexSun zbudowane są z:
- konstrukcji aluminiowej, na którą składają się:
- kaseta
- prowadnice aluminiowe lub stalowe linki w otulinie poliamidowej
- rura nawojowa
- listwa dolna
- pokrycia – tkaniny:
- tkanina refleksyjna typu screen np. Copaco, Soltis, Dickson.
W kasecie znajduje się rura nawojowa, we wnętrzu której zamontowany jest silnik (w przypadku sterowania elektrycznego) wraz z:
- przekładnią planetarną,
- wyłącznikami krańcowymi,
- wyłącznikiem przeciążeniowym,
- odbiornikiem zdalnego sterowania (tylko przy sterowaniu pilotem).
Opuszczanie i zwijanie rolet może odbywać się za pomocą napędu elektrycznego -
pilotem lub przełącznikiem, albo za pomocą napędu ręcznego - korba. Przy napędzie elektrycznym możliwe jest zastosowanie automatyki pogodowej i systemów inteligentnych.
Silnik elektryczny z wbudowanym odbiornikiem zdalnego sterowania posiada wyprowadzony przewód 3-żyłowy (SOMFY 2-żyłowy), natomiast silnik przystosowany do sterowania przełącznikiem – przewód 4-żyłowy. Podłączenie elektryczne i ustawienie silników należy wykonać zgodnie z instrukcją producenta silników dołączoną do produktu.
MONTAŻ ROLET I URUCHOMIENIE
Zaleca się aby montaż rolet ReflexSun wykonał autoryzowany dystrybutor lub specjalistyczna, przeszkolona ekipa monterska, co stanowi podstawę udzielenia gwarancji. W celu prawidłowego zamocowania rolet ReflexSun należy przestrzegać zasad montażowych i zachować odległości charakterystyczne dla każdego z systemów.
Po zamontowaniu rolety ze sterowaniem elektrycznym, należy podłączyć ją do wcześniej przygotowanej instalacji elektrycznej i systemu sterowania. Podłączenia rolet ReflexSun należy dokonać zgodnie z wcześniej opracowanego, indywidualnego, schematu elektrycznego zgodnego z wytycznymi producenta silników.
Sterowanie grupą rolet, jest możliwe poprzez:
- zastosowanie odpowiednio zaprojektowanych układów przekaźników (TR) oraz przełącznika.
- zdalne sterowanie pilotem jedno lub wielokanałowym. Należy tu dokonać zaprogramowania nadajników i odbiorników, zgodnie z instrukcją montażu dołączoną do silników.
Przy uruchamianiu rolet należy zwrócić szczególną uwagę na:
- poprawne rozwijanie i zwijanie tkaniny,
- prawidłowe zadziałanie wyłączników krańcowych, które ustawione są przez producenta.
OBSŁUGA I KONSERWACJA ROLET
Rozwijanie i zwijanie osłon screen odbywa się za pomocą przełącznika żaluzjowego lub pilota. Położenia krańcowe (góra, dół) zabezpieczone są wyłącznikami krańcowymi, ich samowolna regulacja jest niedozwolona lub wykonywana na własna odpowiedzialność.
W pobliżu osłon nie należy utrzymywać żadnych ostrych przedmiotów lub wystających części, które mogą zahaczyć o tkaninę i ją zniszczyć.
Nie należy zwijać mokrej tkaniny.
ZASADY KONSERWACJI ROLET:
przed i po sezonie (wiosna, jesień) należy:
- sprawdzić prawidłowość rozwijania i zwijania rolety
- sprawdzić prawidłowość działania wyłączników krańcowych
- sprawdzić stan pokrycia – tkaniny
- ewentualnie dokonać czyszczenia tkaniny
Czyszczenia tkaniny dokonuje się następująco:
- całkowicie rozwinąć tkaninę,
- szczotką z miękkiego włosia odkurzyć tkaninę, a następnie spłukać powierzchnię czystą wodą,
- umyć tkaninę używając neutralnego detergentu z wodą o temperaturze 20 –40 o C, w zależności od zabrudzenia,
- spłukać czystą wodą,
- wysuszyć tkaninę w stanie rozwiniętym.
Zakazuje się stosowania:
środków chemicznych pochodzenia organicznego i nieorganicznego tj. acetonu, benzyny, nafty, amoniaku, sody, wybielaczy itp.
BEZPIECZEŃSTWO OBSŁUGI
W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rolety, zabrania się dokonywania jakichkolwiek zmian konstrukcyjnych w systemie. Nie przestrzeganie powyższego warunku zwalnia producenta z odpowiedzialności za wyrób, a odbiorca traci na niego gwarancję. Osłony zostały zaprojektowane i wykonane w sposób zapewniający obsługującym bezpieczeństwo, przy założeniu, że są prawidłowo eksploatowane.
UWAGA:
Czas pracy silnika elektrycznego jest ściśle określony i nie może przekroczyć 4 minut,
co stanowi 20% cyklu. Pozostałe 80 % cyklu, ok. 16 minut, to czas obowiązkowego stygnięcia silnika.
- przekroczenie powyższych warunków może doprowadzić do trwałego zniszczenia silnika elektrycznego.
W przypadku zmieniających się warunków pogodowych (zapowiadane lub nadciągające burze, silny wiatr) należy natychmiast zwinąć osłonę. Wyjątek stanowią nowoczesne rolety Screen ZIP, które w zależności od wyboru systemu posiadają dużą odpornośc na wiatr.